Bu proje Avrupa Birligi ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir

GENÇ İSTİHDAMININ ARTIRILMASI İÇİN ANKARA GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ TEKNİK DESTEK PROJESİ

toggle menu

“Genç İstihdamının Artırılması için Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi” Projesi Çalışmaları Tamamlanıyor

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Genç İstihdamının Artırılması için Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi” Projesi’nin Kapanış Konferansı ve TechAnkara Proje Pazarı 16 Ekim 2017 tarihinde ATO Congresium’da yapıldı.  

Bilindiği üzere, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Proje, 27 Haziran 2016 tarihinde sözleşmelerin imzalanmasının ardından resmi olarak başlamıştı.

Ankara’da genç istihdamının artırılmasını hedefleyen projenin ana faaliyetleri, girişimcilik ekosisteminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için bu ekosistemi besleyen unsurların desteklenmesine odaklanıyordu. Böylece, Ankara’nın sahip olduğu yetişmiş insan kaynağı profili, katma değer yaratacak girişimcilik alanlarına yönlendirilerek, genç istihdamının artırılmasına katkı sağlandı.

TechAnkara Proje Pazarı, Bu Yıl Ankara Girişim Projesi İşbirliği ile Daha Güçlü

Bu yıl, “Ankara Girişim Projesi” Kapanış Konferansı ve Yatırımcı Forumu ile birlikte düzenlenen 7. TechAnkara Proje Pazarı’nda teknoloji odaklı proje fikri olan girişimciler; yatırımcı, mentör, danışman ve potansiyel müşterilerle bir araya geldi.

Girişimcilere Tam Destek

Etkinlik; Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ankara Valisi Ercan Topaca, AB-Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı Müsteşar François Begeot ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Etkinlikte konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin önündeki önemli sorunlardan birinin işsizlik olduğuna işaret ederek, "Buna karşın istihdam oluşturma alanında dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alıyoruz. Yılda yaklaşık 1 milyon ilave istihdam sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin çok daha güçlü olması, işsizlik oranını aşağı çekmesi ve dünya ekonomisinden daha fazla pay alması için rekabet gücünü artırmasının önemini vurgulayan Elvan, aynı zamanda Ankara'yı bilim, teknoloji ve yenilik konusunda bir güç merkezi haline getirmek istediklerini ve Bakanlık olarak bu anlamda gerekli her türlü desteği vereceklerini dile getirdi. 

Ankara Valisi Ercan Topaca ise konuşmasında girişimciliği artırma, yatırım ortamının iyileştirilmesi, şirketleşmenin ve gelişmenin önündeki engellerin kaldırılarak yeni girişimcilerin işlerinin kolaylaştırılmasının önemini vurguladı ve girişimciliğe teşvik edilen gençlerin önünü açılması konusunda her türlü ortak çalışmaya hazır olunduğunu ifade etti. 

Topaca, üniversiteden mezun olan gençlerin gerek iş bulmak gerekse kendi işlerini kurmak için arayış içine girdiğini ifade ederek, “Bu arayışı kolaylaştırmak, onların çalışmalarını hızlandırmak, onlara girişim konusunda, piyasaya girmek konusunda gerekli rehberliği yapmak, onlara yol göstermek bir anlamda bu sorunun çözümü için önemli bir araçtır diye düşünüyoruz ve bunu kolaylaştıracak bütün adımları sadece Kalkınma Ajansımızla değil diğer bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığımız projelerle, uygulamalarla sağlamak istiyoruz. Bu hususta kapımız açık. Gençlerimizle görüşmek, onların işini kolaylaştırmak, yatırım kararlarını doğru almak ve doğru alanda yatırım yapmalarını sağlayacak her türlü girişime açık olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

AB-Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı Müsteşar François Begeot, istihdamın artırılması ve işsizliğin düşürülmesinin tüm ülkelerin baş etmeye çalıştığı ciddi bir sorun olduğunu belirterek, projenin işsizliğin azaltılmasına yönelik önemli bir etkiye sahip olduğunu ve projeyi bu anlamda başarılı bulduğunu ifade etti.

Toplantıda söz alan Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Türkiye’nin en genç kalkınma ajansı olarak Ankara’nın potansiyelinin farkında olduklarını ve bunları katma değere dönüştürmek için çalıştıklarını belirterek, “Kırsal değerlerimizi katma değere dönüştürmek için yeni nesil kırsal kalkınma stratejimizi hayata geçirdik. Ankara’da İnovasyonu Kırsala Taşıyoruz projemizle periferi ilçelerde girişimcilik eğitimleri düzenleyerek, kırsal ürünlerin nasıl ticari hayata konulacağına dair bilinçlendirme faaliyetleri yapıyoruz.

AR-GE ve yeni teknolojileri ticari katma değere dönüştürmek için TechAnkara markamızı oluşturduk. Bu kapsamda fiyat ve kalite avantajı sağlayan milli buluşlarımızı ticari hayata eklemlemek için yerli tedarik ve iş birliği buluşmaları gerçekleştiriyoruz, Proje Pazarlarımız sayesinde iş fikirlerimiz yatırımcıyla buluşuyor. Ticarileşiyor. Kısaca bu zaman kadar verdiğimiz 150 milyon lira mali destek, yaptığımız tüm faaliyetler, bir algoritma içinde Ankara girişimcilik ekosisteminin gelişimine yöneliktir” açıklamasında bulundu.

Başarılı Girişimler Ödüllendirildi

Bu yıl ANKARA GİRİŞİM Projesi kapsamında desteklenen ve toplam 548 projenin başvurduğu 7. TechAnkara Proje Pazarı için daha önce değerlendirmeye tabi tutulan ve sergilenmeye hak kazanan 100 projenin sahipleri yatırımcı ve müşteriler ile buluşma şansı yakaladı. Öte yandan, alanında uzman jüri tarafından seçilen projelere ticarileşme desteği, TechAnkara Hızlandırıcı Programı’na katılım, Ankara Üniversitesi Teknokent, Bilkent Cyberpark,  Gazi Teknopark, Hacettepe Teknokent,  ODTÜ Teknokent, Teknopark Ankara ve Çankaya Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde 1 yıl boyunca ücretsiz ofis,  Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı'nın kitle bağış  platformu İdeanest üzerinde 10.000 TL değerinde tanıtım desteği ile kampanya oluşturma imkanı ve Turkcell Arıkovanı Özel Ödülü gibi çeşitli ödüller sunuldu. 

Proje Pazarı 2017’nin birincisi ise “ATAR (Automated Threat Analysis and Response)” ile ATARLABS Bilişim A.Ş.  oldu. ATAR Siber Güvenlik Robotu, siber saldırıların hızına ve hacmine yetişemeyen kurumlara destek olan bir çözüm.  Proje ile yerli teknoloji kullanılarak Güvenlik Operasyon Merkezleri’nin (SOC) daha hızlı, esnek ve akıllı bir yapıya kavuşturulması hedefleniyor.

Etkinlikte ilk üçe giren proje sahiplerine ödüllerini Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık takdim etti. Sosyal Girişimcilik Özel Ödülü ve Akıllı Şehir Özel Ödülü ise Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Dairesi Başkanı Serkan Valandova tarafından verildi.

TechAnkara Proje Pazarı 2017 Ödülleri

TechAnkara Ticarileştirme Ödülü –40 .000TL
ATAR (Automated Threat Analysis and Response)
Atarlabs Bilişim A.Ş.

TechAnkara Ticarileştirme Ödülü – 25.000TL
Nicetrak Forklift Takip Sistemi
Niceveri Araştırma Geliştirme Bilişim Ticaret Ltd. Şti.

TechAnkara Ticarileştirme Ödülü – 15.000TL
Cost Effective and stand-alone lab-on-a-chip Platform for Circulating Tumor Cell (CTC) Isolation and Enumeration
Mikro Biyosistemler Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Sosyal Girişimcilik Özel Ödülü
Otsimo
Otsimo Bilişim A.Ş.

Akıllı Şehir Özel Ödülü
Freepark
OKB Teknoloji A.Ş.

PROJE İLE NELER GERÇEKLEŞTİ

“ANKARA’DA GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ GELİŞİYOR”

Proje faaliyetleri, Ankara’nın girişimcilik ekosisteminin uluslararası ölçekte dinamizm kazanmasına destek amacıyla tasarlandı.

Proje kapsamında ilk olarak, Ankara’nın ve Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin ihtiyaçlarını belirlemek üzere mevcut durum analizi yapıldı. Buna dayanarak, özgün eğitim programları, rehber kitapçıklar, internet portalı, Web TV gibi, girişimcilerin kullanımına sunulacak etkili araçlar geliştirildi.

Türkiye’de ilk kez bu derinlikte yapılan analizin sonuçlarıyla Ankara’da, başta teknoloji odaklı olmak üzere girişimciliğin yol haritası çizildi. “Ankara Girişimcilik Ekosistemi Mevcut Durum Analizi” yayımlandı. 

Projenin önemli çıktılarından biri olarak planlanan, Ankara Kalkınma Ajansı bünyesinde kurulan "TechAnkara Girişimcilik Merkezi" hizmet vermeye başladı.

Genç istihdamının girişimcilik yolu ile artırılması kapsamında farkındalık oluşturmak için Ankara’daki üniversite öğrencilerine, genç girişimci adaylarına her biri 7’şer gün süren 29 eğitim verildi. Toplamda 500’den fazla katılımcı sayısına ulaşıldı.

Bu kapsamda yoğun farkındalık artırma çalışmaları, basılı, elektronik materyal üretimi, kısa film üretimi, çeşitli medya etkinlikleri de yapıldı. 

Projede öne çıkan faaliyetlerden biri de Ankara’daki girişimcilik ekosisteminin kültürel ve sosyolojik yapısını dikkate alarak özgün modeller ortaya çıkarmaktı. Bu amaçla, girişimcilerin ihtiyaçlarına yönelik mentörler belirlenerek “mentör havuzu” oluşturuldu. İş fikrine sahip olanlar, projesi başarılı bulunanlar ve şirket kuranlardan oluşan 200’den fazla potansiyel ve mevcut girişimci “ihtiyaca göre düzenlenmiş” mentörlük ve danışmanlık hizmetleri kapsamında en az 3’er gün süren mentörlük desteği aldı.

Ayrıca, ekosistemin en önemli ihtiyaçlarından biri olan “teknolojinin ticarileştirilmesi” konusunda eğitimler düzenlenerek mentörlük ile birlikte girişimcilere eşzamanlı destek sunuldu. 4er kişilik gruplardan oluşan girişimci ekiplere (toplam 120 kişiye) 12 günlük eğitim ve danışmanlık hizmeti verildi Bu yolla, iş fikri olan ancak bunu henüz ticarileştiremeyen ve yönlendirmeye ihtiyaç duyan genç girişimci adaylarına rehberlik edildi.

Proje dahilinde etkili ve sürdürülebilir bir girişimcilik ekosisteminin oluşturulmasına yönelik olarak, nitelikli eğitimlerin verilmesi planlanmıştı. İstenen nitelikleri sağlayabilecek şekilde bir Eğiticilerin Eğitimi programı ve müfredatı hazırlandı. Ankara Kalkınma Ajansı (AKA) personeline yönelik düzenlenen bu faaliyet kapsamında 31 AKA personeli, uluslararası sertifikasyon düzeyinde “Due diligence”, proje yönetimi, program yönetimi, finans, risk yönetimi  alanlarında sertifika aldılar.

Yalnızca proje faaliyetlerine katılanlara değil, herkese açık olarak “Girişimcilik Yarışması” düzenlendi ve başvuran 548 aday ön eleme yapılmadan seçim kurulunda ticarileştirme stratejisi, pazar potansiyeli, yenilikçi kapasitesi, çevre duyarlılığı ve sosyal etkilerine göre değerlendirildi. Bağımsız ve yetkin değerlendirme kurulu tarafından başvurular arasından 9 ekip seçildi ve İrlanda’da 3 ayrı sektörü hedefleyen B2B görüşmelerin de yapılacağı bir kampa katılmaya hak kazandı. Bunun yanısıra birebir mentörlük, yurtdışı pazarlara giriş, yurtdışı eğitim ve pazarlama gibi teknoloji ticarileştirme odaklı faaliyetleri içeren TechAnkara Hızlandırıcı Programı’na katılma hakkı, ticarileştirme desteği ve Ankara’da yer alan teknokentlerden ücretsiz ofis ödülleri de yarışmanın ödülleri arasında yer alıyor.

Projenin etkisi ve çıktılarının, TechAnkara Girişimcilik Merkezi ve oluşturulan web portalı sayesinde Ankara ekonomisi ve Ankara’da yer alan girişimcilik ekosisteminin tüm paydaşlarını kapsayacak şekilde sürdürülmesi gerçekleşiyor. 

Follow us