Bu proje Avrupa Birligi ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir

GENÇ İSTİHDAMININ ARTIRILMASI İÇİN ANKARA GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ TEKNİK DESTEK PROJESİ

toggle menu

“ANKARA GİRİŞİM” Projesinde “Mentörlük” Faaliyetlerine Hız Veriliyor

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Ankara Kalkınma Ajansıtarafından yürütülen “ANKARA GİRİŞİM” Projesi, 27 Haziran 2016 tarihinde sözleşmelerin imzalanmasının ardından resmi olarak başlamıştı.

Proje kapsamında yürütülen çalışmalar arasında önemli yer tutan “Mentörlük” faaliyetlerine hız veriliyor.

-- MENTÖRLÜK FAALİYETLERİ --

Ankara Kalkınma Ajansı’nda 7 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşen toplantı ile “Ankara Girişim” Projesi Mentörlük faaliyetlerine hız verildi. Bu kapsamda atılan adımlara bir yenisi eklenerek, girişimcilik alanında deneyimli “ihtiyaca göre düzenlenmiş rehberlik” hizmeti verebilecek kapasitede 25 kişiden oluşan “Mentör Havuzu” oluşturuldu.

Tarafların tanışması ve çalışmaları başlatmak için yapılan toplantıya, seçilen 25 Mentör, üniversitelerden, “TechAnkara Proje Pazarı 2016” katılımcılarından belirlenen 25 “genç girişimci adayı” ile birlikte Ankara Kalkınma Ajansı yetkilileri, “Ankara Girişim” projesi yerli ve uluslararası uzmanlarından oluşan yaklaşık 60 kişi katıldı.

Konu le ilgili görüşlerine başvurulan Ankara Kalkınma Ajansı yetkilileri, mentörlük faaliyetinin amacını şöyle özetliyor;

  • Girişimcilerin, Prototip aşamasında “başlangıç düzeyinde fikir/ürünlerini” tamamlayıp pazarda başarıyla test ederek ticari potansiyelini keşfetmelerine yardımcı olmak,
  • Fikri ve/veya başlangıç düzeyinde ürünü olan genç girişimcilere “Etkin Mentörlük” hizmeti sunmaktır.

Mentörlük oturumlarının “etkin” kabul edilmesi için mentör etkisi ile girişimcinin ilham alması, harekete geçmesi, karar vermesi ile girişimcilik durumunda veya kişisel gelişiminde olumlu gelişim göstermesi gerekmektedir.

Proje süresince, her bir girişimci en az 6 seanstan oluşacak mentörlük desteği alacaktır. Bu kapsamda yürütülen mentörlük ve eğitim hizmetleri, Ankara Kalkınma Ajansı bünyesinde kurulan olan "TechAnkara Girişimcilik Merkezinde", tüm girişimci-katılımcılara ÜCRETSİZ olarak sunuluyor.

Mentörler, proje süresince en az 200 potansiyel ve mevcut “genç girişimciyi” destekleyecek.

Ayrıca mentörler, girişimcilere iş planları ve modelleri hazırlanması konusunda tavsiyede bulunacak; ticari bağlantılar, finansman bağlantıları sağlayacak; diğer gerekli organizasyonel ve iş ile ilgili hususlarda da danışmanlık verecektir.

Böylece, Ankara`da yerel iş deneyimi, bilgi zenginliği ve iş ağı paylaşımına yön verilerek yeni ve gelişmekte olan girişimlerin yatırım potansiyelini artırmak da hedefleniyor.

Kalkınma Ajansı yetkilileri, Ankara’da genç istihdamının artırılmasını hedefleyen ve Ankara Kalkınma Ajansıtarafından yürütülen proje faaliyetleri ile Ankara’nın sahip olduğu yetişmiş insan kaynağının katma değer yaratacak teknoloji odaklı girişimcilik alanlarına yönlendirilerek, “genç istihdamının” artırılacağını sözlerine ekledi.

Ayrıntılı Bilgi İçin: tgm@ankaraka.org.tr 
Tel: +90 312 310 03 00

Follow us